Prevenciou pred výskytom medveďa je aj správne triedenie odpadu. Štátni inšpektori požiadali organizácie zodpovednosti výrobcov o šírenie osvety, NATUR-PACK reaguje reportážami.
Medvede a ich častý výskyt v blízkosti ľudských obydlí, je v posledných rokoch diskutovanou témou aj v slovenskom odpadovom hospodárstvom. Dôvodom je jedno z hlavných lákadiel, pre ktoré medvede do miest a obcí prenikajú. Odpad.
Zákon o odpadoch držiteľom odpadu ukladá povinnosť mať odpad zabezpečený pred prístupom medveďa hnedého už od roku 2016. Ako má takéto zabezpečenie vyzerať a ktorých lokalít sa povinnosť týka, upravuje vyhláška Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) č. 348/2020 Z.z.
„Vyhláška k zákonu bola zmenená od 1. 1. 2021 a bolo stanovené prechodné obdobie. To znamená, že všetci držitelia odpadu mali pol roka na to, aby zosúladili svoju držbu odpadov s novými požiadavkami,“ priblížil generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo.
Novelizovaná vyhláška stanovuje, že povinnosť zabezpečiť odpad pred medveďmi sa vzťahuje na zmesový komunálny odpad a biologicky rozložiteľný komunálny odpad. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) zároveň vo vyhláške rozšírilo počet lokalít, na ktoré sa povinnosť vzťahuje.
„Taktiež sa upresnili spôsoby zabezpečenia odpadu pred medveďom. Napríklad sa do vyhlášky vložil nový spôsob, a to zabezpečenie prostredníctvom elektrického ohradníka,“ priblížil J. Jenčo.
Situácia sa zlepšuje
SIŽP sa osobitne zameriava na zabezpečenie kontajnerových stojísk od augusta 2021, pričom využíva dáta z terénnych monitoringov Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR). Podľa J. Jenča inšpektori za uplynulý rok zaznamenali množstvo porušení legislatívy.
„Musíme ale konštatovať, že tieto kontroly pomáhajú a situácia sa zlepšuje. Na jednotlivých lokalitách už pribúdajú správne spôsoby zabezpečenia kontajnerov,“ podotkol J. Jenčo.
Ako však zároveň zdôraznil, SIŽP prostredníctvom svojich oprávnení dokáže kontrolovať iba právnické osoby alebo fyzické osoby podnikateľov.
„Takýmto spôsobom nám z kontrolnej činnosti unikajú fyzické osoby. Práve v tejto veci sme sa obrátili na organizácie zodpovednosti výrobcov so žiadosťou alebo akousi výzvou o súčinnosť pri posilňovaní edukácie a vytváraní informačnej kampane tak, aby sme k širokej verejnosti dostali informácie o tejto problematike,“ povedal šéf SIŽP.
Na výzvu SIŽP už zareagovala OZV NATUR-PACK, ktorá v tejto súvislosti pripravuje sériu vzdelávacích reportáží. Pozrite si prvú z nich.
Zásahový tím apeluje na prevenciu
Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý vznikol v roku 2014, má za úlohu riešiť problémy s medveďmi, ktoré sa dostávajú do blízkosti ľudských sídel, a zároveň problémom spojeným s medveďmi predchádzať.
„Pretože prevencia je vždy lacnejšia ako liečba, aj my sa snažíme šíriť osvetu, či už na školách alebo priamo smerom k laickej aj odbornej verejnosti,“ povedal Jaroslav Slašťan, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Príčina, prečo medvede vnikajú do intravilánov obcí a miest, je podľa J. Slašťana vždy rovnaká. Potrava.
„Ak dokážeme eliminovať potravu, ktorú mu chcene alebo nechcene predkladáme, tento problém sa bude minimalizovať alebo celkom zmizne,“ podotkol J. Slašťan.
Prevencia podľa jeho slov dokázala vo väčšine prípadov problémy s medveďmi úplne odstrániť. „Ak sa medveď opakovane vracal, pristúpili sme ku krajnému riešenie, ktorým je odstránenie medveďa z populácie. Avšak k tomu odstráneniu je dlhá cesta, pretože vždy používame ešte rôzne metódy a formy plašenia medveďov.“
Prevenciou je aj triedenie odpadu
Aktivity medveďov zásahový tím mapuje prostredníctvom fotopascí, ktoré zachytávajú manipuláciu medveďov s odpadom. Najväčším problémom sú podľa J. Slašťana kontajnery na zmesový komunálny odpad, ale v poslednom období medvede čoraz častejšie lákajú aj žlté nádoby na triedený zber plastov.
„Ľudia nedodržiavajú jednoduché zásady separácie a do týchto kontajnerov hádžu aj veci alebo odpady, ktoré tam nepatria. Nájdete v nich potraviny, sklo a rôzne ďalšie veci, ktoré do nich nepatria. Tieto svojou vôňou alebo svojím zápachom medvede priťahujú ku kontajnerom,“ vysvetlil J. Slašťan.
Ako doplnil Marek Brinzík z OZV NATUR-PACK, správne triedenie odpadu je dôležité aj pri prevencii pred výskytom medveďa hnedého v blízkosti ľudských obydlí.
„V lokalitách s výskytom medveďa hnedého je to oveľa, oveľa významnejšie, aby v týchto kontajneroch nekončili potraviny. To znamená, aby všetky obaly boli dôkladne spotrebované,“ zdôraznil M. Brinzík s tým, že v prípade výrazne aromatických potravín, je vhodné potravinové obaly aj vyplachovať.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.