NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 10-12/2023

Čo obsahuje štvrté tohtoročné vydanie magazínu o odpadovom hospodárstve, energetike a vodách?

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 10-12/2023

ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO

ODPADY

Zmení Fico 4 vôbec niečo? | „Tento jav nie je vždy vnímaný pozitívne, pretože môže viesť k obavám z politizácie verejných podnikov a môže mať negatívny vplyv na ich efektivitu a transparentnosť,” odpovedala umelá inteligencia na otázku, aké riziká nesie výmena vedúcich pracovníkov vo verejnej správe po nástupe novej vlády.
Radovan Kazda 

Nastúpil minister Taraba. MŽP SR má aj nových štátnych tajomníkov | Štátnym tajomníkom sa stal nový poslanec NR SR za SMER-SD aj staronový za SNS. Šéf služobného úradu kandidoval na poslanca za SNS.
Radovan Potočár, Radovan Kazda

Ministerstvo treba rozprášiť, vládne tam čvarga. Čo predkladal poslanec Taraba a ako kritizoval svojho predchodcu | Minister Tomáš Taraba sa v predchádzajúcom volebnom období venoval v parlamente životnému prostrediu skôr sporadicky. Z odpadov sa kriticky staval k zálohovaniu nápojových obalov.
Radovan Kazda 

Stačí menej vlastných zdrojov. Nová vyhláška mení pravidlá pri dotáciách z Envirofondu | Doposiaľ platilo, že samosprávy musia z vlastných zdrojov pokryť aspoň 5 % nákladov na projekt.
Radovan Potočár 

Tarabu v odpadoch čakajú kostlivci v skrini aj nové úlohy Poslanecká aktivita nového ministra naznačila, že
nedostatkom fantázie netrpí.
Radovan Potočár 

Nákupy a verejné obstarávania: Ako je to s podlimitnými a nadlimitnými zákazkami? (2. časť) | Obstarávanie, resp. nákupy v oblasti odpadov, je pre obce a mestá dôležitým procesom, ktorý im umožňuje zabezpečiť efektívne a udržateľné riadenie odpadov.
JUDr. Simona Makúchová, advokátka | Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.

Ubudlo komunálneho odpadu. Štatistický úrad ukázal nové čísla za rok 2022 | Produkcia komunálneho odpadu podľa revidovanej štatistiky medziročne klesla o štyri percentá.
Radovan Potočár

Ján Chovanec: Úprava odpadov nebude bez ZEVO plniť svoj účel | Mechanicko-biologická úprava odpadov nemá význam tam, kde má využitie ZEVO, hovorí generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.
Radovan Kazda

Budeme zatvárať prevádzky, varujú recyklátori. Sťažujú sa na dovozy recyklátov do EÚ | Ceny recyklovaných plastov tento rok padli na polovicu, tvrdia zástupcovia odvetvia.
Radovan Potočár

Český envirorezort ide zaviesť zálohovanie. Nevybrané zálohy majú dostať aj obce | Ministerstvo chce v Česku hustejšiu sieť odberných miest, než má Slovensko.
Radovan Potočár

Uzavrú a zrekultivujú skládku. Vyrastie na nej fotovoltická elektráreň | Skládka na Hornej Nitre bola v prevádzke od roku 1998.
Radovan Potočár

Bez koncovky odpadov neporastie priemysel, tvrdí expertka | Priemysel má zviazané ruky najmä tým, že na Slovensku ni sú dostatočné kapacity na zhodnocovanie odpadu.
Radovan Kazda

Vypadli nám príjmy, hovorí Vallo. Bratislava ZDvihne poplatok za odpad o tretinu | Domácnosti v rodinných domoch sa môžu zdraženiu vyhnúť, ak prejdú na vývoz odpadu raz za mesiac.
Radovan Potočár

Bez kapacít pre priemyselný odpad môžu nové investície Slovensko obchádzať | Zo 170 gramov na 12 kilogramov na auto. To je nárast nezhodnotiteľného odpadu v automobilovom priemysle za desať rokov, vraví zástupca automobilového priemyslu.
Martin Rojko

Keď sa deti stávajú učiteľmi svojich rodičov OZV SEWA sa vzdelávaniu detí venuje nepretržite od roku 2014. Dnes ponúka eko-výchovné aktivity pre škôlkarov, žiakov aj študentov v troch rôznych projektoch, do ktorých sa zapojilo takmer 170-tisíc detí.
PR SEWA

Vzťahy medzi obcou, OZV a zberovkou by mali byť rovnocenné, no často nie sú, vraví expertka Organizácie zodpovednosti výrobcu | Organizácie zodpovednosti výrobcu poskytujú rôznu kvalitu služieb. Pri ich výmene sa často stráca kontinuita zberu odpadu v obci. 
Martin Rojko

Začínajú triediť a využívať aj zmesový odpad. Prvé české mesto má špeciálnu technológiu | V meste chcú zaviesť triedenie odpadov do jednej nádoby.
Radovan Potočár

Zákazom spaľovacích motorov sa to nekončí. Výrobcovia áut budú povinní používať recykláty | Európske automobilky v regulácii vidia úskalia.
Radovan Potočár

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov | Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.
Radovan Potočár

Prieťahy v EIA sú problém, zhodujú sa odborníci | Environmentálne posudzovanie prevádzok je na Slovensku beh na dlhé trate. Podnikatelia poukazujú na problém už veľa rokov.
Radovan Kazda

Najviac nebezpečného odpadu vzniká v priemysle, štatistiku vedie Bratislavský kraj | Ročne na Slovensku vznikajú stovky tisíc ton nebezpečného odpadu. Evidencia však má diery.
Radovan Potočár

Rastú z roka na rok. Spočítali náklady na celé odpadové hospodárstvo Nakladanie s komunálnym odpadom sa za päť rokov predražilo o 40 %, ukazuje analýza v Českej republike.
Radovan Potočár

O ekológii sa v MEVA nerozprávame. Ekológiou žijeme | Byť ekologický je trendy. Mnohé firmy sa preto okázalo pýšia každou drobnosťou, ako je triedenie odpadu. Byť ekologický je však už nevyhnutnosť.
PR MEVA SK

INISOFT

ENERGO

Nastúpila ministerka Saková, vymenili štátnych tajomníkov. MH SR má nové vedenie | Vláda bezprostredne po vymenovaní schválila personálne zmeny v rezorte hospodárstva.
Radovan Potočár

Nebudú to len ceny energií. Čo čaká novú ministerku v energetike Ministerka hospodárstva má pred sebou dve ťažko splniteľné zadania.
Radovan Potočár

Čo prinesie reforma európskeho trhu s elektrinou? Pýtali sme sa v slovenskej energetike | Členské štáty sa v októbri dohodli na parametroch dlho diskutovanej reformy.
Radovan Potočár

Zrátali, koľko bude treba elektrární. Kľúčové sú Malženice a mochovská štvorka, ukazuje analýza SEPS Jeden zo scenárov ráta s tým, že v roku 2040 bude Slovensko tretinu spotreby pokrývať elektrinou zo zahraničia.
Radovan Potočár

Podnikateľov v energetike a odpadoch čakajú nové povinnosti súvisiace s kybernetickou bezpečnosťou | S prijatím smernice o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii prichádza množstvo nových povinností pre veľké a stredné podniky v špecifických sektoroch.
MJUDr. Simona Makúchová, advokátka & Mgr. Martina Ovečková | koncipientka Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.

Spotreba pohonných hmôt neklesá, dekarbonizácia je veľmi náročná, zhodujú sa rafinérie | Musíme najskôr investovať do zvýšenia efektivity tradičných technológií, až potom si môžeme dovoliť zelené riešenia, tvrdí petrochemický priemysel.
Martin Rojko

Komunitnú energetiku na Slovensku majú rozvíjať najmä samosprávy s menšími podnikmi Je dôležité, aby si energetické spoločenstvá mohli vybrať spôsob zdieľania elektriny, vraví odborník.
Martin Rojko

Distribučné spoločnosti dostanú 30 dní. Nová vyhláška upraví podmienky na pripájanie elektrární | Kto chce pripojiť nový zdroj, musí spĺňať tri podmienky. Žiadosti sa majú posudzovať podľa deviatich kritérií. ÚRSO chce zjednotiť pravidlá na celom Slovensku.
Radovan Potočár

Mirek Topolánek: Energetická politika EÚ je správna. Stačí schváliť, aby sa zmenil sklon zemskej osi | Keby o energetickej transformácii nerozhodovali politici, ale ekonómovia a inžinieri, z procesu by profitovali aj obyvatelia. Takto to všetko zaplatia, vraví šéf Teplárenského združenia ČR.
Martin Rojko

Solárny boom sa začína prejavovať aj vo veľkej fotovoltike, hovorí zástupca združenia Po štrnástich rokoch sa v Česku začínajú stavať veľké fotovoltické elektrárne. Narážajú na voľné kapacity, povoľovanie aj neistotu prostredia.
Martin Rojko

Ubúda uhlia, pribúda plynu. Ako slovenské teplárne menia palivovú základňu  | Zemný plyn sa na výrobe tepla podieľa už takmer 60 %, ukazuje nová štatistika. Darí sa aj bioplynu, využívanie biomasy v posledných rokoch klesá.
Radovan Potočár

Energetické dátové centrum je spustené, legislatíva pripravená. Čo prinesie agregácia flexibility | Do poskytovania flexibility sa vďaka agregácii môžu zapojiť aj menšie firmy.
Radovan Potočár

Duslo ide postaviť elektrolyzér na výrobu vodíka, štát prispel na projekt 58 miliónov eur | Vodík plánujú vyrábať za využitia obnoviteľných zdrojov. Projekt má znížiť spotrebu zemného plynu.
Radovan Potočár

EÚ sprísni zákaz F-plynov. Na trhu môžu chýbať tepelné čerpadlá, varujú ich výrobcovia | Európsky parlament a Rada EÚ sa dohodli na nových pravidlách po mesiacoch vyjednávaní. Producenti tepelných čerpadiel upozorňujú na nezamýšľané dôsledky.
Radovan Potočár

Bez plynu to nepôjde. Zabezpečiť stabilitu sústavy bude čoraz dôležitejšie | Fosílne palivo bude stále zohrávať významnú úlohu pri udržovaní rovnováhy v sieti. Potrebuje ho „jadrové“ Maďarsko aj „zelené“ Rakúsko.
Martin Rojko

Spúšťajú pokračovanie Zelenej domácnostiam. Vysvetľujeme, ako sa zmenili podmienky | O poukážku sa dá po novom požiadať aj spätne. Desiatky miliónov eur tentoraz vyčlenili aj pre Bratislavský kraj.
Radovan Potočár

Spočítali svoju celkovú emisnú bilanciu. Skupina VSE Holding má prvú správu o udržateľnosti | Spoločnosť začala posudzovať vplyv svojho podnikania na klímu a životné prostredie podľa kritérií ESG.
Radovan Potočár

VODA

Gabčíkovo má byť prioritou. Turbíny elektrárne sú 15 rokov po životnosti, hovorí Taraba | Ak aj kúpime nové turbíny hneď zajtra, do najbližších piatich rokov ešte nebudú fungovať, tvrdí nový šéf envirorezortu.
Radovan Potočár, TS MŽP SR


OBSAHY JEDNOTLIVÝCH ČÍSIEL:

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2011/12


2012/01

2012/02

2012/03

2012/04

2012/05

2012/06

2012/07

2012/08

2012/09

2012/10

2012/11

2012/12

2013/01

2013/02

2013/03

2013/04

2013/05

2013/06

2013/07

2013/08

2013/09

2013/10

2013/11

2013/12

2014/01

2014/02

2014/03

2014/04

2014/05

2014/06

2014/07

2014/08

2014/09

2014/10

2014/11

2014/12

2015/01

2015/02

2015/03

2015/04

2015/05

2015/06

2015/07

2015/08

2015/09

2015/10

2015/11

2015/12

2016/01

2016/02

2016/03

2016/04

2016/05

2016/06

2016/07

2016/08

2016/09

2016/10

2016/11

2016/12

2017/01

2017/02

2017/03

2017/04

2017/05

2017/06

2017/07

2017/08

2017/09

2017/10

2017/11

2017/12

2018/01

2018/02

2018/03

2018/04

2018/05

2018/06

2018/07

2018/08

2018/09

2018/10

2018/11

2018/12

2019/01

2019/02

2019/03

2019/04

2019/05

2019/06

2019/07

2019/08

2019/09

2019/10

2019/11

2019/12

2020/01

2020/02

2020/03

2020/04

2020/05

2020/06

2020/07

2020/08

2020/09

2020/10

2020/11

2020/12

2021/01

2021/02

2021/03

2021/04

2021/05

2021/06

2021/07

2021/08

2021/09

2021/10

2021/11

2021/12

2022/01

2022/02

2022/03

2022/04

2022/05

2022/06

2022/07

2022/08

2022/09

2022/10

2022/11

2022/12


2023/01-03

2023/04-06


2023/07-09


2023/10-12Mesačník ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO si môžete objednať tu.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X